15 najczęściej zadawanych pytań

Pytanie 1

Kiedy otrzymam wynik

Na wynik Analizy Pierwiastkowej Włosów trzeba zaczekać 3-4 tygodnie. Analiza jest wysyłana w wersji elektronicznej lub papierowej ( wybór należy do klienta ).

Pytanie 2

Dlaczego przedmiotem analizy pierwiastkowej są włosy, a nie krew?

Włosy są jedną z najbardziej aktywnych metabolicznie tkanek, przez co dostarczają stałej informacji o aktywności metabolicznej organizmu. Poziom pierwiastków we włosach odpowiada poziomowi tych pierwiastków w tkankach wewnętrznych, jednak ich stężenie jest dużo wyższe niż we krwi i surowicy, co ułatwia ich oznaczanie. Analiza krwi i surowicy nie oddaje aktualnego stężenia pierwiastków w organizmie, ze względu na działanie mechanizmów regulujących ich poziom (mechanizmy homeostatyczne). Nadmiar zmagazynowanych pierwiastków w organizmie jest często niewykrywalny w surowicy z powodu ich przemieszczania się z krwi do tkanek.

Pytanie 3

Jakie pierwiastki są badane?

W Analizie pierwiastkowej włosów badamy:

  • Pierwiastki śladowe: Bar, Bor, Chrom, Cyna, Cynk, Fosfor, Srebro, Jod, Kobalt, Krzem, Lit, Magnez, Mangan, Miedź, Molibden, Nikiel, Potas, Selen, Siarka, Sód, Stront, Wanad, Wapń, Żelazo
  • Pierwiastki toksyczne: Arsen, Glin, Kadm, Ołów, Rtęć

Pytanie 4

Jakie jest znaczenie badania włosów w profilaktyce chorób?

Dzięki temu przed lekarzami otwierają się nowe możliwości leczenia chorób, które ciężko jest zdiagnozować na wczesnym etapie rozwoju. Przykładowo, badanie włosów pozwoli na podjęcie działań chroniących przed cukrzycą czy osteoporozą. Po znalezieniu przyczyny zaburzeń, następnym krokiem będzie zapewnienie organizmowi odpowiedniego wsparcia. W tym celu warto postawić na zdrową dietę, a także uzupełnić niedobory pierwiastków zażywając odpowiednie suplementy diety, które umożliwią lepsze przyswojenie substancji odżywczych przez organizm.

Pytanie 5

Czy suplementy żywieniowe można stosować do leczenia chorób?

Nie. W żadnym przypadku nie wolno wykorzystywać witamin, minerałów i innych suplementów diety do leczenia chorób. Lekarz może wykorzystać wynik analizy pierwiastkowej włosów jako badanie pomocnicze, dzięki któremu uzyska szczegółowe informacje o stanie odżywienia Pacjenta.

Pytanie 6

Czy na podstawie Analizy Pierwiastkowej Włosów można wskazać na stan odżywienia badanego?

Tak. Na podstawie literatury i własnych doświadczeń (tj. ponad 100 000 analiz) naszym zdaniem jest to jedna z najlepszych metod diagnostycznych określających stan odżywienia badanego. W interpretacji wyniku jest określany typ metaboliczny Pacjenta i wskazywany najlepszy sposób żywienia. W zaleceniach są wskazówki żywieniowe i program chronoselektywnej suplementacji witaminowo-mineralnej. Stosowanie suplementacji witaminowo-mineralnej staje się dziś koniecznością, jednak należy pamiętać, że nadmiar jest równie niekorzystny jak brak jakiegoś elementu odżywczego.

Pytanie 7

Czy na podstawie analizy pierwiastkowej włosów można rozpoznawać choroby?

Nie. Wynik analizy pierwiastkowej włosów opisuje przebieg części przemiany mineralnej w ostatnich miesiącach przed wycięciem włosów. Włosy przeznaczone do badania mają długość 2-3 cm. Rosną w tempie 1 cm na miesiąc. Oznacza to, iż mamy uśredniony obraz części przemiany mineralnej z ostatnich 2-3 miesięcy. Przemiana mineralna jest odzwierciedleniem funkcji neuro-endokrynnych, na które mają wpływ niezliczone czynniki wewnętrzne i zewnętrzne. Charakteryzując przemianę mineralną można wskazać zjawiska zachodzące na poziomie ortomolekularnym, tzn. na poziomie wewnątrzkomórkowych równowag biochemicznych. Utrwalenie się tych równowag w dłuższym czasie może prowadzić do zaburzeń metabolicznych w przyszłości. Czyli na podstawie analizy pierwiastkowej włosów można wskazywać na tendencje zdrowotne. Nie ma podstaw merytorycznych na to aby rozpoznać jakąkolwiek chorobę.

Pytanie 8

Czy włosy przed wycięciem do analizy powinny być umyte?

Tak, ponieważ zanieczyszczenia, które gromadzą się na powierzchni włosów nieumytych mogą wpłynąć na wyniki analizy.

Pytanie 9

Jakiej długości powinny być włosy oddane do analizy?

Włosy do analizy muszą być nie dłuższe niż 3 cm, licząc od skóry głowy.

Pytanie 10

Czy włosy do analizy mogą być farbowane lub po trwałej?

Nie, ponieważ związki chemiczne zawarte w farbach do włosów i płynach do trwałej ondulacji mogą wpłynąć na zmianę składu pierwiastkowego włosów, co natomiast może zafałszować wyniki analizy.

Pytanie 11

Jak długo po farbowaniu lub po trwałej należy odczekać, aby móc przeprowadzić analizę pierwiastkową?

Przed wycięciem włosów do analizy po przeprowadzeniu tego typu zabiegów upiększających należy odczekać minimum 6 – 8 tygodni i wyciąć do badania tylko „odrosty”.

Pytanie 12

Co zrobić, jeśli ilość włosów na głowie jest niewystarczająca do analizy?

W takiej sytuacji do analizy pierwiastkowej można użyć paznokci, których analiza tak samo jak włosów pozwala ocenić stan przemiany mineralnej organizmu. Do analizy należy pobrać ok. 100 mg paznokci tzn. około jednej małej łyżeczki. Do badania nadają się tylko paznokcie u rąk. Paznokcie należy wyciąć ze wszystkich palców obu rąk. Paznokcie muszą być czyste, bez lakieru i innych zanieczyszczeń.

Pytanie 13

Kiedy należy uiścić opłatę za analizę?

Opłata za analizę powinna zostać uiszczona przed wysyłaniem materiałów do badań, w takim momencie, aby możliwe było załączenie kopii dowodu wpłaty wraz z przesyłanymi próbkami do badań.

Pytanie 14

W jakim czasie od pobrania, próbka włosów powinna najpóźniej zostać przesłana do laboratorium w celu przeprowadzenia analizy?

Wynik analizy pierwiastkowej włosów odnosi się do okresu, w którym nastąpił wzrost tych włosów. Jeśli styl życia, sposób odżywiania nie zmieniły się, oraz jeżeli w tym okresie pacjent nie zażywał suplementów, które mogłyby mieć wpływ na wynik analizy, może to być okres nawet do dwóch miesięcy od momentu pobrania próbki włosów.

Pytanie 15

Co można wykryć za pomocą badania?

  • Zawartość mikro i makroelementów w organizmie.
  • Niedobory mikro i makroelementów mogą być przyczyną wielu groźnych chorób.
  • Wiedza na temat faktycznego stanu biopierwiastków w organizmie pozwala na skuteczne leczenie chorób i odpowiednią profilaktykę dopasowaną do realnych potrzeb organizmu.
  • Obecności w organizmie pierwiastków toksycznych. Wykrycie metali szkodliwych dla organizmu pozwala na skuteczne przeprowadzenie procesu detoksykacji.
  • Analiza makro i mikroelementów we włosach daje dokładny opis stanu metabolicznego organizmu. Na podstawie proporcji pomiędzy pewnymi pierwiastkami można ocenić aktywność metaboliczną i prawidłowość procesów fizjologicznych.
  • Analiza pierwiastkowa daje jednoznaczną ocenę błędów żywieniowych i jest nieocenioną wskazówką w doborze diety.