Misy dźwiękowe, gongi, instrumenty

Kliknij by dowiedzieć się więcej

Misy dźwiękowe, gongi, instrumenty

Katalog i zamówienia

MUZYKOTERAPIA

   Nie istnieje jeden gotowy schemat muzykoterapii. Każda sesja jest dopasowana do indywidualnych możliwości i celów klienta. Problem w tym, że nie każda muzyka działa na każdego w taki sam sposób. Nie ma muzyki na receptę, jej dawkowanie musi być przemyślane i ostrożne. Sztuka polega na umiejętności dobrania muzyki do każdego pacjenta z osobna biorąc pod uwagę jego wiek, doświadczenie i potrzeby, a przede wszystkim możliwości percepcji. Jeżeli czynniki te zostaną spełnione, wówczas muzyka ma działanie uaktywniające, energetyzujące, wyciszające, poprawiające koordynację i sprawność całego organizmu. Muzykoterapia spełnia wówczas cel terapeutyczny. ­

   Zróżnicowany wpływ muzyki na zdrowie człowieka, sprawia, że praca terapeuty jest bardzo odpowiedzialna. Można pokusić się o stwierdzenie, że jest to dziedzina z pogranicza medycyny, psychologii i psychiatrii.

   Tylko w atmosferze życzliwości, zrozumienia, i wrażliwości na drugiego człowieka można osiągnąć pozytywne wyniki leczenia.  

meditation muzykoterapia

Czym jest muzykoterapia

Muzykoterapia jest rodzajem psychoterapii, w którą są „wplatane” elementy muzyki. W leczeniu dźwiękiem, z wykorzystaniem instrumentów muzykoterapeutycznych wykorzystujemy falę dźwiękową, która przechodzi przez ciało. Skuteczność została potwierdzona w leczeniu wielu schorzeń poczynając od reumatologicznego zapalenia stawów, spastyczności mięśni po choroby tkanek łącznych. Na szczególne wyróżnienie zasługują misy tybetańskie, których oddziaływanie na poziomach subtelnych jest wprost nie do opisania, a wrażenia osób, które poddały się terapii wspaniałe. Niestety nie możemy zmierzyć wszystkich parametrów, ale te które możemy zauważyć, czyli pomiar ciśnienia krwi, pulsu, reakcji skórnych po zabiegu zaskakują.

Nauka stara się wytłumaczyć to niezwykłe zjawisko działania dźwięku, mam nadzieję, że mechanika kwantowa nieco nas przybliży do jego poznania.

Jedną z najbardziej lubianych przeze mnie form muzykoterapii jest relaksacja i wizualizacja. Uczestnik sesji siedzi w wygodnym fotelu, lub leży na macie, a terapeuta serwuje odpowiednie dźwięki, wizualizuje obrazy, wprowadzając go w stan pełnego relaksu i rozluźnienia, uspokaja oddech i wyrównuje pracę serca. To uspokaja skołatane myśli, odpręża, ułatwia zaakceptowanie rzeczywistości. Dźwięki odbieramy narządem słuchu, ale to struktury nerwowo-zmysłowe je interpretują, czyli te które odpowiadają za myślenie.

Muzykoterapia wykorzystuje dźwięk i rytm do leczenia. Elementy te leczą zarówno duszę jak i ciało. Można powiedzieć, że to dyscyplina naukowa u podstaw, której leży holistyczna koncepcja człowieka i jego zdrowie. Takie całościowe spojrzenie jest starsze niż może nam się wydawać. Niestety holizm błędnie utożsamia się z ruchem „Nowej Ery”, a wystarczy spojrzeć wstecz, aby zobaczyć, że już kultury starożytne starały się dotrzeć do przyczyn chorób znajdujących się w człowieku, a ich zabiegom leczniczym towarzyszyła muzyka i rytm. Rytm i określone metrum stosowano w celu wprowadzenia w odmienny stan świadomości. U podstaw tych działań, leżało izolowanie od bodźców. Rytm powolny, uspokajający stosowano przy wysokiej gorączce zmniejszając tętno u pacjenta, zaś rytmem pulsacyjnym, skaczącym uzdrawiano schorzenia reumatyczne. Zatem muzykę stosowano do działań aktywizujących, odprężających oraz kontemplacyjnych. W muzykoterapii dochodzi do zatarcia się granicy pomiędzy nauką, a tym co jeszcze dla człowieka nie jest odkryte…

Dla kogo ?



Dla osób zdrowych, pragnących w sposób naturalny i przyjemny pozbyć się nadmiaru stresu.
Poprzez muzykoterapię leczy się:

  • depresje,
  • nerwice,
  • załamania psychiczne,

Badania naukowe dowodzą, że w chorobach o podłożu lękowym takich jak np. wrzody żołądka muzykoterapia jest tak samo skuteczna jak farmakoterapia, nie ma natomiast skutków ubocznych. Tylko od pacjenta zależy, czy podejmie on wyzwanie dotarcia przy pomocy muzykoterapeuty do przyczyny i ją zwalczy.

Dużym plusem muzykoterapii jest jej uniwersalność – każda grupa wiekowa, od małych dzieci po seniorów, może z niej skorzystać. Również osoby z niepełnosprawnością mają wiele możliwości, jeśli chodzi o muzykę. Spełniają się i rozwijają poprzez granie na instrumentach, słuchanie, improwizację i śpiew. Osoby, biorące udział w sesji muzykoterapii nie są dzielone na mniej lub bardziej chore – z sesji korzystają zarówno te z łagodnym jak i ciężkim upośledzeniem umysłowym. Jako Muzykoterapeuta na podstawie reakcji na muzykę dokonuję oceny umiejętności komunikacyjnych, umiejętności poznawczych i emocjonalnych, samopoczucia oraz funkcjonowania w społeczeństwie.
Muzyka jest sprawdzoną metodą relaksu, tak jak i stymulantem. Nic nie boli, a pozytywnych efektów oferuje mnóstwo. Stąd Ci, którzy korzystają z muzykoterapii często doświadczają pozytywnych zmian.
W Polsce muzykoterapię aktywną stosujemy głównie w rehabilitacji. Ćwiczenia fizyczne z wykorzystaniem odpowiedniego rytmu muzycznego pomagają skrócić okres rehabilitacji o 20-30 %. Coraz częściej wykorzystujemy lecznicze walory muzyki w przychodniach, szpitalach, salach operacyjnych i gabinetach dentystycznych.

Gdy myślimy o zdrowiu psychicznym, na pierwsze miejsce wysuwa się stres z jakim większość ludzi ma do czynienia. Jest on największym powodem wielu problemów zdrowotnych, które nas nękają. Większość ludzi nie ma pojęcia, że stres może być jedną z głównych przyczyn wielu chorób np. choroby serca. Muzykoterapia jest rodzajem terapii, dzięki której pozbywamy się nadmiaru stresu oraz walczymy z wieloma innymi schorzeniami.

Sesje są indywidualnie ustalane w zależności od konkretnych potrzeb. Korzystając z muzyki i aktywności związanych z muzyką pracuję indywidualnie z każdą osobą, by zająć się określonymi celami i zadaniami, które ustalam w trakcie terapii. W muzykoterapii zarówno sesje indywidualne, jak i grupowe są stale monitorowane i poddawane ewaluacji.

Indywidualne sesje muzykoterapeutyczne dla dzieci


Kierowane są do dzieci i młodzieży ze specjalnymi potrzebami niezależnie od posiadanych zdolności muzycznych. Muzykoterapia dziecięca skierowana jest do dzieci borykających się z problemami psychologicznymi, emocjonalnymi, edukacyjnymi, pedagogicznymi oraz rozmaitymi zaburzeniami, lękami, nadpobudliwością oraz agresją. Indywidualne sesje muzykoterapeutyczne nastawione są na przepracowanie konkretnych problemów, pomagają również w usprawnianiu motoryki małej, w rozwijaniu koordynacji słuchowo- ruchowej oraz orientacji kierunkowej. Doświadczanie muzyki jest podstawą proponowanych aktywności. Podczas sesji wykorzystuję różnorodne techniki pracy z dzieckiem bazując przede wszystkim na formach aktywnych (gra na instrumentach Orffa, śpiew, komponowanie, improwizacja, odtwarzanie), a także na elementach relaksacji i wizualizacji.


Jak wygląda sesja


Sesja muzykoterapeutyczna odbywa się zwykle raz w tygodniu
Czas trwania sesji 45 minut.

Podczas spotkania wykorzystuję:

  • grę na profesjonalnych instrumentach do terapii muzycznej
  • grę na fortepianie i instrumentach perkusyjnych Orffa
  • śpiew
  • improwizację wokalną i instrumentalną
  • ruch do muzyki
  • relaksację, słuchanie muzyki

Indywidualne sesje psychoterapii muzycznej



Psychoterapia muzyczna łączy słuchanie muzyki ze stanem głębokiego relaksu. Muzyka stymuluje mózg, wywołując „wyobrażenia” postrzegane nie tylko wzrokiem, ale również wszystkimi innymi zmysłami. Wyzwala także emocje, wspomnienia oraz często bardzo realne odczucia fizyczne. W czasie sesji pojawia się subtelne uczucie, że psychika sama kieruje pojawiającymi się „wyobrażeniami” tylko wtedy, kiedy dana osoba jest gotowa na takie doświadczenia.
Sesja psychoterapii muzycznej jest sama w sobie kreatywnym doświadczeniem, z muzyką znajdującą się w jej centralnym punkcie i terapeutą wspierającym cały proces. Brak zdolności i umiejętności muzycznych uczestnika sesji nie ma żadnego wpływu na efektywność terapii.


Jak wygląda sesja ?



Sesja zazwyczaj trwa 1,5 godziny składa się z czterech etapów:

  • Wstęp – rozmowa, omówienie oczekiwań klienta względem sesji
  • Relaksacja- wprowadzenie w stan relaksu za pomocą wyobraźni i technik odprężających
  • Muzyczna podróż – indywidualnie dobrany program muzyczny, muzyka stymuluje wyobrażenia klienta, który na bieżąco relacjonuje swoje doświadczenia.
  • Wyprowadzenie z relaksacji – klient jest wyprowadzany ze stanu głębokiego relaksu do stanu świadomości, zaczyna integrować doświadczenie.

Muzykoterapia grupowa jako forma terapii zajęciowej dla seniorów


Muzykoterapeuta poprzez muzykę, taniec i śpiew wzbogaca program terapii zajęciowej.
Muzykoterapia oddziałuje na człowieka w sposób wszechstronny, powoduje tym samym przywrócenie równowagi stanu psychicznego i emocjonalnego seniorów.
Każdy człowiek posiada zdolność odczuwania dźwięków, potrafi wsłuchiwać się we własne ciało i wyrażać towarzyszące temu emocje. Niekiedy trzeba nim tylko pokierować.
Dzięki sesjom muzykoterapeutycznym seniorzy mają okazję oderwać się od wszystkich spraw i wejść w stan relaksu. To wspaniały pretekst do odpoczynku. Muzykoterapia jest cudownym elementem higieny psychicznej. Sesje aktywizują i wyzwalają emocjonalne procesy, zachodzi wówczas możliwość integracji z innymi. Uwolnienie emocji dokonujące się dzięki muzyce i skutkuje znacznym otwarciem się i przeżywaniem uczuć , a to nie tylko ułatwia życie mieszkańcowi, ale i pracę personelowi.
Muzykoterapia podwyższa jakość życia.

Wskutek wywołanych przez muzykę miłych skojarzeń i wspomnień słuchacze doświadczają radosnych emocji, rozluźniają się i odprężają, dzięki czemu zapominają o trudnych przeżyciach. Zabawy rytmiczne kształtują reakcję na muzykę, melodię, pamięć, uwagę i spostrzegawczość. Śpiewanie zaś ma właściwości wzmacniające i samouzdrawiające.
Zatem muzyka wzmacnia i rozwija cechy osobowości, kreuje wyrażanie samego siebie. Nawet w bardzo dobrych relacjach z rodziną senior nie zawsze ma możliwość mówienia o nurtujących go problemach, właśnie dlatego muzykoterapia postrzegana jest jako jedna z bardziej efektywnych i przyjemnych form terapii.

Podsumowując, muzykoterapia: relaksuje, kształtuje sprawność ruchową, wszechstronnie rozwija organizm, wzbogaca osobowość zmusza do myślenia, odczuwania i przeżywania, kształci sprawność ruchową, budzi w seniorach poczucie piękna…
Każda sesja muzykoterapeutyczna kończy się relaksacją.


Jak wygląda sesja ?



Czas trwania sesji wynosi 60 – 120 min.
Sesje muzykoterapii grupowej uwzględniają wszystkie elementy wskazane powyżej. Dla każdej grupy plan sesji jest ustalany indywidualnie.